Tulipan ekskluzywny Fringed Black

Tulipany to piękne kwiaty zdobiące nasze ogrody, a cięte przyozdabiają nasze wnętrza, wnosząc w nie powiew domowego ciepła i wiosennej świeżości. Są też nieodzownym elementem święta kobiet. Doczekały się wielu opracowań w symbolice kwiatów, więc jeżeli chcesz je podarować dopiero poznanej kobiecie uważaj z doborem koloru.

Krótka historia tulipanów

FRINGED-BLACKTulipany są symbolem Holandii, ale wcale nie do tego kraju przywędrowały jako pierwsze. Do Europy przybyły z terenów Turcji za sprawą Austriaków w połowie XVI wieku i początkowo hodowane były wyłącznie w ogrodach wiedeńskich. Z początkiem kolejnego wieku zaczęto sadzić je również we Francji i osławionej w ich hodowli Holandii. Od tamtego czasu hodowlę tulipanów wciąż się doskonali i opracowuje nowe gatunki i rodzaje. W Polsce kwiaty te zaczęto hodować dopiero pod koniec XVIII wieku.

Czarny tulipan – nieosiągalny kolor

Czarne kwiaty tulipanów to od wieków dyskutowany temat. Nad ich wyhodowaniem głowią się ogrodnicy po dziś dzień. Jednak do tej pory nie udało się osiągnąć zupełnie czarnej barwy kwiatów. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że tak naprawdę wyhodowanie czarnego kwiatu jest w praktyce niemożliwe, gdyż w naturze czarny barwnik nie występuje. Nawet jeżeli kwiat zbliży się niemal idealnie barwą do czarnego koloru to w świetle możemy zaobserwować domieszki niebieskiej lub czerwonej barwy lub ich połączenia czyli fioletu. Najpopularniejszą odmianą czarnych tulipanów była Queen of Night, ale laur pierwszeństwa odebrał jej wyhodowany przez Polaka tulipan o nazwie Fringed Black.

Fringed Black – polska czarna perła

Światowa premiera czarnego tulipana miała miejsce na otwarciu wystawy „Tulipan 2002” w Poznaniu. Odmiana tulipana uznanego za najbliższą czarnemu kolorowi barwę została wyhodowana przez Romana Szymańskiego. Hodowla zajęła twórcy 25 lat. Fringed Black to jeden z dwóch polskich tulipanów zarejestrowanych w Holandii. Nazwa Fringed to człon świadczący o przynależności kwiatu do rodziny tulipanów o strzępiastych kwiatach. Black to oczywiście nawiązanie do koloru tulipanów, który uznany został jako najbardziej zbliżona do czarnej barwy odmiana. Na świecie są różne rodzaje tulipanów. Są te zbliżone mniej lub bardziej do czarnego koloru, są też takie z postrzępionymi płatkami, ale połączenie tych dwóch cech to przełom, który udało się osiągnąć dopiero Polakowi. Fringed black jest ciągle dopracowywany przez jego hodowcę, który za punkt honoru przyjął sobie wypracowanie idealnej rośliny. Barwa tulipanów stworzonych przez Polaka oglądana w promieniach słońca określana jest jako bakłażanowa.

Inne tulipany zbliżone w kolorystyce do czerni

Oprócz wspomnianej już odmiany Queen of Night warto zwrócić uwagę na prawie czarnego bohatera ogrodowego o nazwie Black Hero. Kwiaty przybierają kulisty kształt, kwitnienie przypada na maj, a czas września i października to najlepszy okres na jego wysadzanie. Kolejny członek rodziny czarnych tulipanów, na którego warto zwrócić uwagę przy planowaniu rabaty ogrodowej to Black Jewel. Tulipan o strzępiastych kwiatach, wyróżniający się nie tylko kolorem na tle innych kwiatów, ale też wyglądem kielicha. Najbardziej ozdobny z tulipanów o czarnej barwie to Black Parrot. Rozłożone płatki kwiatów wyglądem przypominają pióra papugi i zapewne stąd tulipan przyjął swoją nazwę.

Planując rabatę ogrodową i chcąc umieścić na niej którąś z czarnych odmian tulipanów, warto je zestawić z zupełnie przeciwstawnymi tulipanami o białej barwie. Takie połączenie będzie prezentowało się niezwykle elegancko.

Leave a Reply