Dynie – rośliny jesienne o wielu zastosowaniach

Dynia to roślina jesienna o wielu ciekawych zastosowaniach. Jest rośliną jednoroczną i pochodzi z ciepłych rejonów Ameryki. Ze względu na swoje walory zdrowotne, szerokie zastosowanie w kuchni i dekoracyjny wygląd uprawiana jest obecnie prawie na całym świecie, również w Polsce.

Można ją uprawiać w przydomowym ogródku, ale istnieją również duże farmy dyniowe. Co ciekawe w wielu krajach organizowane są zawody na największą wyhodowaną dynię. Dynia przez wielu uważana jest za warzywo, jednak pod względem botanicznym jest to owoc. Mimo wszystko w marketach znajdziemy ją najczęściej na dziale z warzywami, a w internecie możemy czytać o niej jako o warzywie.

Charakterystyka dynia – jak wygląda dynia

Dynia posiada silne, długie pędy.

Owocem dyni jest jagoda, która może mieć w kulisty, owalny spłaszczony lub wydłużony kształt. Owoc dyni jest twardy z zewnątrz, a w środku posiada soczysty miąższ i nasiona.

Zastosowanie dyni

dynia-zastosowanie

Dynia jest oczywiście rośliną jadalną bogatą w wartości odżywcze i o dużych właściwościach zdrowotnych. Dodatkowo ma wyjątkowo dekoracyjny wygląd.

Dynia w kuchni

Dynia oprócz tego, że jest zdrowa, jest również smaczna. Dlatego tak chętnie wykorzystuje się ją w kuchni. Jesienią możemy zamówić wiele dań z dyni także w restauracjach, podaje się ją zarówno na słono jak i na słodko.

Występujące w dyni substancje oczyszczają organizm i regulują metabolizm. Dynia łagodzi problemy układu pokarmowego, pomaga w zaparciach oraz zawiera wiele niezbędnych witamin. Przetwory z dyni mają właściwości moczopędne i oczyszczają nerki.

Dania z dyni

Bardzo popularnym daniem jest zupa dyniowa. Jej przygotowanie jest stosunkowo proste. W okresie jesiennym znajdziemy ją w menu wielu restauracji. Z dyni można przygotować zwykłą zupę oraz bardzo lubianą zupę krem.

Oprócz zupy z dyni można przygotować różne sosy np. sos do deserów, sos do spaghetti.

Popularne są też ciasteczka dyniowe.

Dynia jako dekoracja

Dynie stanowią doskonała dekorację jesienną. Kiedy zaczyna się tak zwany sezon dyniowy w wielu miejscach spotkamy te owoce. Leżą między innymi przed restauracjami i kawiarniami, lub są ozdobnie poustawiane w środku. Również w mieszkaniach nadadzą jesiennego klimatu.

Dynie na Halloween

dynia-halloween

Nie bez powodu dynia kojarzy się z tym świętem. Szczególnie w Ameryce tworzenie latarni z dyni jest ważną tradycją.

Polega na wycinaniu w owocu różnych wzorów. Następnie do środka wkłada się zapaloną świeczkę. Wygląda to bardzo efektownie, zwłaszcza nocą. Tak zrobioną dynię stawia się przed domami, na balkonach czy w oknach.

Niektórzy wierzą, że ma to pomóc trafić w zaświaty zbłąkanym duszom.

Wycinanie dyni to ciekawy rodzaj zabawy i formy wspólnego spędzania czasu, szczególnie dla dzieci.

Zwyczaj ten jest praktykowany również w Polsce, choć jest mniej popularny, niż w krajach Ameryki.

Uprawa dyni w skrócie

Najlepsze stanowisko dla dyni

Dynia najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej, bogatej przede wszystkim w azot. Będzie też świetnie rosła na kompostowniku.

Dynie lubią miejsca słoneczne i temperaturę nie mniejszą niż 8°C. Chociaż najlepiej rozwijają się w temperaturze około 25°C.

Jak sadzić dynie

Dynie można sadzić na dwa sposoby. Jednym z nim jest wysiewanie nasion wprost do gruntu. A drugi to sadzenie z rozsady.

Nasiona dyni można wysiewać od pierwszej połowy maja. Rozstaw powinien wynosić 20×50 cm.

Pielęgnacja dyni

Po posadzeniu powinno się regularnie odchwaszczać glebę, aby chwasty nie pobierały z podłoża cennych składników odżywczych oraz nie stały się siedliskiem szkodników.

Poza tym glebę między nasionami warto również spulchniać.

W okresie rozwoju dynia potrzebuje wody oraz składników odżywczych. Należy ją wtedy podlewać i minimum raz zasilić nawozem.

Leave a Reply