Rabata żwirowa – elegancka aranżacja ogrodu

Coraz chętniej przy aranżacjach ogrodów wykorzystywanym elementem dekoracyjnym, dodającym elegancji i eksponującym piękno roślin są żwirowe rabaty. To dość uniwersalne rozwiązanie i może być ozdobą ogrodów różnej wielkości. Rabaty żwirowe dobrze wyglądają zarówno przy dużych aranżacjach, jak i małych przydomowych ogródkach. Z pomocą żwiru możemy wyznaczyć ścieżki biegnące w ogrodzie, jak również oddzielić od siebie jego poszczególne strefy.

Planowanie i zakładanie rabaty żwirowej

rabata-zwirowa

Rozmieszczenie rabat żwirowych najlepiej zaplanować przed posadzeniem roślin. Rozplanowanie stref, w których zastosujemy ten element dekoracyjny da nam tę przewagę, że będziemy mogli wprowadzić rozwiązania, które usprawnią pielęgnację ogrodu. Zyskujemy wówczas możliwość montażu podkładu pod żwir. Włóknina to przepuszczający wodę materiał syntetyczny, umożliwiający swobodną wymianę gazów. Dzięki niemu do minimum ograniczymy ilość wyrastających chwastów, skracając tym samym czas jaki będziemy musieli poświęcić na późniejszą pielęgnację rabaty. Rozmieszczenie roślin rozplanujmy punktowo. Duża przestrzeń między nimi wypełniona żwirem będzie prezentowała się niezwykle elegancko. Usypanie rabaty żwirowej wokół już rosnących roślin nie jest niemożliwe, jednak wiążę się z rezygnacją z montażu podkładu.

Rośliny – czym się kierować przy wyborze?

Na żwirowych rabatach pięknie prezentują się tzw. rośliny architektoniczne, których ozdobne formy i liście pięknie komponują się ze żwirem i zachowują swój atrakcyjny wygląd przez cały rok. Do takich roślin należą m.in. bukszpan czy ostrokrzew. Na tle jasnego żwiru pięknie będą wyglądały również wszelkie kontrastujące krzewy i kwiaty. Zrezygnujmy z roślin jednorocznych i tych, które szybko się rozrastają. Przy rabatach żwirowych przesadzanie roślin jest praktycznie niemożliwe bez naruszenia całej konstrukcji. Nie planujmy również sadzenia iglaków, które zimą tracą igły. Ich usuwania z rabaty będzie uciążliwe, a pozostawienie igliwia na żwirze nie będzie wyglądało estetycznie.

Zalety rabaty żwirowej

Zaletą rabaty żwirowej jest przede wszystkim jej mało czasochłonna pielęgnacja. Warstwa żwiru chroni także glebę przed zmianami temperatur. Latem, z uwagi na jasny kolor nie nagrzewa się zbyt szybko. Zapobiega również nadmiernemu parowaniu wody z gleby, przez co możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Zimą, warstwa żwiru chroni korzenie naszych roślin przed mrozem. Łatwo też pod żwirem ukryć wszelkie instalację np. doprowadzające wodę czy oświetlenie. Żwirku praktycznie nie musimy uzupełniać, jest to trwała inwestycja, która będzie się pięknie prezentowała przez wiele lat.

Wady rabaty żwirowej

Wadą takiego rozwiązania jest trudność w nawożeniu roślin, posadzonych na żwirowej rabacie. Jedyną opcją nawożenia żwirowej rabaty jest zastosowanie płynnego preparatu. Poważną wadą jest też to, że nie możemy dowolnie zmieniać aranżacji naszej rabaty. Dosadzanie i przesadzanie roślin jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza jeżeli pod spodem zdecydowaliśmy się na położenie podkładu. Sporym problemem jest też utrzymanie rabaty w czystości, jeśli źle przemyśleliśmy dobór posadzonych roślin. Usuwanie igliwia czy opadłych, suchych liści może nastręczać wiele trudności. Jednak właściwy dobór roślin pozwoli wyeliminować ten problem. Rabaty żwirowe planujmy też możliwie daleko od drzew zrzucających liście, gdyż te niesione przez wiatr będą szpeciły wygląd naszej rabaty. Piękno Twojego ogrodu to również jego funkcjonalność.

Pamiętaj, że im staranniej zaplanowany ogród, tym mniej pracy będziemy musieli włożyć w jego pielęgnację. Jeżeli podobają Ci się japońskie czy śródziemnomorskie ogrody to żwirowa rabata jest rozwiązaniem dla Ciebie. Minimalizm i prostota, a przy tym elegancja to słowa, którymi można opisać aranżacje z wykorzystaniem rabat żwirowych.

One Response

  1. Mirka 18 września, 2018

Leave a Reply