Hiacynty – co warto wiedzieć o ich uprawie?

Hiacynty można z całą pewnością zaliczyć do jednych z piękniejszych kwiatów cebulowych. Unikatowy wygląd i delikatny zapach urzekną niejednego sympatyka roślin. Jak wyhodować te kwiaty we własnym ogrodzie lub domowym zaciszu i jak o nie dbać? Tego dowiesz się z poniższego poradnika!

Jak wyglądają hiacynty i skąd pochodzą?

jak-wygladaja-hiacyntyTa wieloletnia roślina o bogactwie odmian (ponad sto!) osiąga do 30 cm wysokości i wyróżnia się wąskimi liśćmi oraz kwiatami zebranymi w grona. Te drobne płatki uformowane w okazałe skupiska tworzą naprawdę efektowne kompozycje – zarówno w ogrodzie jak i w ramach domowej hodowli. 

Hiacynty oryginalnie wywodzą się z terenów Turcji, Libanu i Syrii – w Europie pojawiły się w okolicach XVI wieku.

Kiedy przypada pora kwitnienia hiacyntów?

W kwietniu i maju hiacynty zaczynają wypuszczać pierwsze kwiaty – trwa to około dwóch tygodni. W tym czasie hiacynty zachwycają bogactwem kolorów oraz subtelnym zapachem. Można je z powodzeniem sadzić zarówno w gruncie w przydomowym ogródku jak i w doniczkach.

Sadzenie – cebulki hiacyntów

sadzenie-cebulki-hiacyntowPierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego stanowiska dla cebulek. Co do zasady hiacynty preferują żyzne i przepuszczalne podłoże. Warto też wybrać takie stanowisko, które będzie wyeksponowane na nasłonecznione miejsca oraz wolne od wiatru.

W ramach uprawy trzeba też zwrócić uwagę na to, aby podłoże nie pozostawało zbyt suche – systematyczne nawadnianie to podstawa!

Warto także zabezpieczyć cebulki hiacyntów przed nadejściem zimy – można tutaj posłużyć się korą lub gałązkami pochodzącymi z drzew iglastych.

Jak zintensyfikować bujne kwitnienie?

W trosce o to, aby kwiaty zachowały swoją bujność przy kolejnym kwitnieniu – w okresie wiosennym zaleca się sięgnięcie po nawozy. Co więcej – maksymalny czas, w którym hiacynty powinny rosnąć w jednym miejscu wynosi cztery lata.

 

Kiedy sadzić hiacynty?

kiedy-sadzic-hiacyntyNajlepsza pora na przeprowadzenie tej czynności przypada na połowę września i października. W przypadku zbyt późnego sadzenia może dojść do słabego ukorzenienia się cebul, a w konsekwencji – do ich przemarznięcia. 

Przed sadzeniem warto zająć się odpowiednim przygotowaniem ziemi – mowa tutaj o oczyszczeniu jej z chwastów oraz spulchnieniu. Warto też pokusić się o uzupełnienie podłoża kompostem. 

Cebulki hiacyntów powinny być zdrowe i jędrne, bez jakichkolwiek znamion chorób – tylko takie mają szansę na bujny rozkwit – takim sprawdzonym źródłem cebul kwiatowych jest polski dostawca. Takim z pewnością jest sklep cebule-kwiatowe.pl.

Po wykopaniu dołka warto ulokować cebule grupowo na głębokości do 10 cm – w przypadku tych mniejszych lub ok. 15 cm – jeśli mamy do dyspozycji większe cebule. Następnie zasypujemy je ziemią i delikatnie ubijamy.

Jak często podlewać hiacynty?

Dobra wiadomość dla osób, które nie chcą spędzać zbyt dużo czasu w ogrodzie jest taka, że hiacyntów nie trzeba nawadniać. Wyjątkiem jest czas wzrostu czy kwitnienia lub przedłużającej się suszy. Wówczas sugeruje się intensywne podlewanie, jednak niezbyt często – mogłoby to bowiem mieć szkodliwy wpływ na cebule (większe ryzyko, że zachorują lub przemarzną).

Czy hiacynty wymagają nawożenia?

Hiacynty – mimo że osiągają nieduże rozmiary, wykazują spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Sprostanie tym wymaganiom przyczyni się do bujnego kwitnienia. W tym warto sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe i kompost w okresie jesiennym.

Hiacynty w domu – w doniczce lub szkle

hiacynt-w-domu-w-doniczce-lub-szkleNic nie stoi na przeszkodzie, aby te urzekające kwiaty zdobiły także domowe parapety w okresie zimy. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie cebule (te wykopane z ogrodu nie sprawdzą się).

Aby cieszyć się widokiem hiacyntów przez długi czas w okresie zimowym – wówczas zaleca się rozpoczęcie przygotowań wraz z końcem września. Pierwszy krok polega na umieszczeniu cebul na ok. 3 miesiące w chłodnym i zaciemnionym miejscu, np. w piwnicy.

Temperatura nie powinna przekraczać wówczas 10 stopni C. To konieczny zabieg – cebule można ulokować w doniczkach w sytuacji, gdy pojawią się zalążki korzeni. Zamiast standardowych donic można tutaj sięgnąć po naczynie z wodą – taka kompozycja będzie prezentować się naprawdę nowocześnie i elegancko!

Sadzenie hiacyntów w domowych warunkach

Jeżeli zdecydujemy się na donice – powinny być one wyposażone w otwór odpływowy. W przeciwnym razie konieczne będzie umieszczenie na dnie materiału zdolnego do pochłaniania wody – może to być np. mech. Podłoże powinno być próchnicze – można też sięgnąć po glebę przeznaczoną do roślin cebulowych.

Gdzie hodować hiacynty w domu?

Najlepsze miejsce przeznaczone do hodowania hiacyntów w ramach domowej uprawy powinno być chłodne i przewiewne. W momencie, gdy hiacynty zaczną kwitnąć można przenieść je w docelowe miejsce, jednak nie powinno ono być zbyt ciepłe (czyli powyżej 20 stopni C) – w przeciwnym razie faza kwitnienia ulegnie skróceniu.

Jeżeli zależy Ci na wyhodowaniu tych okazałych drobnych kwiatów o przyjemnej woni zarówno w domu jak i ogrodzie – wprowadź powyższe porady w życie i sięgnij po zdrowe, dorodne cebule! Efekty będą tego warte!

 

Leave a Reply