Ogrodzenia metalowe i drewniane – które lepiej się sprawdzą

Każdy właściciel domu, firmy lub osiedla musi zdecydować się kiedyś na ogrodzenie. Jednak wybór właściwego ogrodzenia może być trudniejszy niż się wydaje. Przede wszystkim trzeba przemyśleć wszystkie najważniejsze kwestie takie jak: cena, wysokość ogrodzenia, a co najważniejsze rodzaj i materiał. Wiele osób ma bardzo duży dylemat w wyborze między dwoma podstawowymi wersjami ogrodzenia: drewnianym i metalowym.

Ogrodzenie metalowe – co je wyróżnia

Ogrodzenia metalowe bez wątpienia stają się coraz popularniejsze. Ze względu na swój szereg zalet są coraz chętniej montowane zarówno dla domów jednorodzinnych jak i firm czy większych terenów przemysłowych. Ogrodzenia metalowe dzielą się na kilka podstawowych rodzajów:

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe składa się z słupków i przęseł. Przęsła natomiast składają się z różnej grubości drutów.

Panele ogrodzeniowe wykonywane są z wysokiej jakości stali, najczęściej cynkowanej ogniowo.

Na tle innych ogrodzeń metalowych wyróżnia je przede wszystkim uniwersalność.

Ogrodzenia te sprawdzają się na każdym terenie i dla każdej posesji. Bardzo często można spotkać je dla domów, firm lub osiedli mieszkaniowych. Dodatkowo występują w kilku wariantach jak np. ogrodzenia gabionowe lub panele z siatką ogrodzeniową.

Ogrodzenia z kutego żelaza

Ten rodzaj ogrodzeń jest najczęściej stosowany dla domów jednorodzinnych. Ogrodzenia z kutego żelaza są zazwyczaj bardziej kosztowne niż panele ogrodzeniowe dlatego rzadziej stosuje się je dla dużych terenów jak np. firmy.

Ogrodzenia kute prezentują się bardzo elegancko i są uznawane za ozdobny rodzaj ogrodzeń. Mają one zdobienia w różnych wzorach, co sprawia, że każde ogrodzenie jest wyjątkowe.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia nowoczesne tworzy się z poziomych lub pionowych sztachet stalowych, o różnej szerokości i ułożeniu. Nowoczesny charakter nadaje ogrodzeniom również ich modna kolorystyka.

Nowoczesne ogrodzenia są proste, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie.

Oprócz klasycznej wersji tych ogrodzeń, producenci oferują ogrodzenia nowoczesne z własnym wzorem wyciętym laserowo.

Ten typ ogrodzenia dopiero zyskuje popularność, ale staje się coraz bardziej lubiany i świetnie sprawdza się szczególnie dla domu.

Ogrodzenia metalowe podsumowanie

Większość ogrodzeń metalowych jest bardzo solidna i stabilna. Są one cynkowane ogniowo dla większej trwałości. Zabieg ten chroni je przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeśli zdecydujemy się na konkretny kolor dla naszego ogrodzenia to również żaden problem. Większość producentów używa metody malowania proszkowego. Malowanie proszkowe pozwala na równomierne rozprowadzenie farby na powierzchni ogrodzenia, dzięki czemu pozostawia ją gładką. Farba proszkowa jest bardzo trwała i odporna na złe warunki atmosferyczne.

To wszystko gwarantuje, że ogrodzenie metalowe nie wymaga konserwacji i utrzymuje swój oryginalny wygląd przez długie lata.

Ogrodzenia metalowe są zazwyczaj łatwe i szybkie w montażu oraz bardzo dobrze się prezentują.

Ogrodzenia drewniane – czy warto w nie inwestować

Ogrodzenia drewniane - czy warto w nie inwestować

Ogrodzenia drewniane dobrze nadają się do ogrodzenia posesji, ale pełnią również funkcję dekoracyjną. Kiedyś ogrodzenia drewniane były niesamowicie popularne bardzo lubiane. Z czasem jednak pojawił się dylemat: drewno czy metal?

Zalety

Drewniane ogrodzenia świetnie dopasowują się do posesji i krajobrazu. Są również stosunkowo niedrogie. Ogrodzenia drewniane uznawane są za uniwersalne. Mają one też różne ułożenie i bardzo duży wybór wzorów.

Płot z drewna można łatwo dopasować do domu, aby stanowił jego uzupełnienie. Jest też prosty w montażu i można nić bez problemu operować. Łatwiej jest ciąć drewno niż metal.

Drewno można również łatwo łączyć z innym materiałem jak np. kamień czy metal, co daje jeszcze więcej możliwości.

Tak naprawdę wybierając ogrodzenie drewniane mamy wiele nieograniczonych możliwości na jego aranżację.

Ogrodzenia drewniane są również stabilne i łatwo dopasowują się do terenu.

Wady

Jednak takie ogrodzenia mają też swoje wady. Drewno jest zdecydowanie mniej trwałe niż metal. Nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu drewno nie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak: zmiany temperatury, promieniowanie UV, deszcze i śnieg oraz wilgoć.

Ogrodzenia drewniane powinny być regularnie konserwowane, w zależności od potrzeb danego drewna powinno się je pielęgnować co 2-3 lata. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. W taką konserwację trzeba również włożyć swój nakład pracy i cenny czas.

Drewno czy metal?

Wybór między ogrodzeniem drewnianym i metalowym nie musi być łatwy. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji poznać chociaż trochę oba rodzaje ogrodzeń. Dowiedzieć się czegoś o ich funkcjonalności i pielęgnacji oraz zaznajomić się z ich zaletami i wadami.

Bardzo ważną różnicą między drewnem a metalem, jest to że metal jest trwalszy i nie wymaga konserwacji. Jednak drewno też ma wiele zalet.

Ogrodzenie powinno być przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb i preferencji. Musimy przemyśleć co bardziej pasuje do naszej posesji. Zarówno ogrodzenie metalowe jak i drewniane dobrze się prezentuję i spełnia swoje funkcje.

Leave a Reply