Imbir – dlaczego warto go włączyć do diety

Imbir to ceniona w wielu światowych kuchniach przyprawa. Kojarzy nam się głównie z azjatyckimi potrawami, ale jej pochodzenie nie jest do końca znane. Poza walorami smakowymi imbir ma też wiele zastosowań poza kuchnią, o których mało kto z nas wie. Stosowany jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym jak i perfumeryjnym.

Domowa apteczka

imbirImbir warto spożywać w dużych ilościach w okresie jesienno-zimowym. Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty na chłodne wieczory. Przyprawa ma działanie bakteriobójcze, świetnie radzi sobie z wszelkimi zarazkami. Gorąca herbata zaparzona z dodatkiem imbiru nie tylko będzie miała pyszny, korzenny smak, ale szybko postawi Cię na nogi, jeśli dopadły Cię pierwsze objawy przeziębienia czy grypy. Napar z imbiru zmniejsza bóle głowy i powinien być regularnie stosowany przez osoby zmagające się z problemem nawracających migren. Rozgrzewające właściwości imbiru docenią osoby zmagające się z problemem reumatyzmu, można wcierać go w bolące stawy lub wziąć relaksującą kąpiel z jego dodatkiem. Imbir dobrze wpływa na układ pokarmowy, ma też działanie przeciwwymiotne, może być stosowany u osób zmagających się z chorobą lokomocyjną.

Przeciwwskazania

Z uwagi na swoje właściwości przeciwwymiotne napar z imbiru często stosowany jest przez kobiety w ciąży. Niektórzy jednak odradzają jego stosowanie przyszłym mamom. Na stosowanie imbiru powinny również uważać osoby zmagające się z wrzodami żołądka i refluksem, gdyż imbir może podrażnić błony śluzowe. Zbyt duże ilości spożywanego imbiru mogą być przyczyną zgagi.

Shot z imbiru i kurkumy

Z wykorzystaniem imbiru można przygotować pyszny napój o orientalnym smaku i silnych właściwościach prozdrowotnych, który spożywany regularnie pozwoli Ci przetrwać jesień i zimę bez chorowania. Jak go przygotować? Wystarczy, że wyciśniesz sok z połowy cytryny, do której dodasz łyżeczkę startego korzenia imbiru i pół łyżeczki kurkumy. Do napoju dodaj jeszcze odrobinę mielonego czarnego pieprzu, poprawia on wchłanialność kurkuminy w organizmie, która posiada właściwości przeciwnowotworowe. Mieszankę możesz rozcieńczyć wodą. Ten napój wypijany co rano nie tylko ustrzeże Cię od przeziębień, ale dobrze wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu.

Imbir – właściwości kosmetyczne i odchudzające

Właściwości imbiru docenią też osoby będące na diecie i zmagające się z nadmiernymi kilogramami. Napar z imbiru przyspiesza nasz metabolizm, reguluje i usprawnia procesy trawienne, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Szklanka ciepłej wody z imbirem i cytryną wypijana o poranku, zadziała pobudzająco i będzie o wiele zdrowszym zamiennikiem kawy. W kosmetyce imbir to ceniony składnik preparatów antycellulitowych. Z powodzeniem jego właściwości możemy wykorzystać w domowych warunkach, samodzielnie przygotowując peeling kawowo- imbirowy oprócz pięknego zapachu ułatwi walkę z „pomarańczową skórką” szpecącą kobiece uda. Sproszkowany imbir możesz dodawać również do maseczek. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne wspomoże walkę z trądzikiem.

Na koniec warto wiedzieć, że imbir od wieków jest uznawany za silny afrodyzjak, więc to kolejny powód by wprowadzić go do naszej diety oraz zachęcić do jego spożywania również partnera lub partnerkę. Imbir dobrze sprawdzi się w przygotowywaniu napojów zarówno zimą jak i latem. Starty korzeń imbiru będzie świetnym dodatkiem do herbaty czy grzanego wina, a latem urozmaici smak lemoniady.

Leave a Reply