Kwitnące kwiaty cebulowe to jedna z pierwszych oznak wiosny. Może dlatego tak je kochamy, bo zwiastują nadejście cieplejszych dni, do których tak bardzo tęsknimy zimą. Jeżeli chcemy jak najszybciej przywołać wiosnę do naszego ogrodu to teraz jest doskonały czas na sadzenie kwiatów, nie przegap go i wyhoduj własne zwiastuny wiosny.
Rośliny kwitnące wczesną wiosną
Jakie rośliny wybrać, by jak najwcześniej ozdobiły swoim pięknem nasz ogród po zimie? Postaw na krokusy. To one mają szansę najwcześniej wzejść, ozdabiając nasze otoczenie. Czasem zdarza się, że zakwitają przebijając się przez ostatnie warstwy śniegu. Kolejnym kwiatem, który zakwita wiosną jest wszystkim znany tulipan, którego poszczególne rodzaje mają inne terminy kwitnienia, wybierając te wczesne odmiany możemy już z początkiem wiosny cieszyć się pierwszymi kwiatami. Od marca zakwitają też niektóre z narcyzów. Uprawa roślin cebulowych uda się zarówno w przydomowym ogródku, ale równie dobrze radzą sobie w małych donicach balkonowych i dzięki nim na małej przestrzeni możesz stworzyć własną namiastkę ogrodu. Warto posadzić kilka gatunków o różnych barwach, by wprowadzić odrobinę koloru do otaczającej nas przestrzeni po szarej zimie.
Zalety sadzenia w donicach
Wbrew powszechnej opinii kwiaty cebulowe sadzone w doniczkach to nie tylko opcja dla posiadaczy balkonów. Taka uprawa roślin ma też wiele zalet, które ułatwią pielęgnacje kwiatów hodowanych z przeznaczeniem do sadzenia w ogrodach. Cebule, które zakopiemy w glebie razem z doniczką są chronione przed chorobami i pasożytami z ogrodowej ziemi. Nie zagrażają im także szkodniki. Donice uchronią cebule przed uszkodzeniem podczas prac przeprowadzanych w ogrodzie. Po przekwitnięciu łatwiejsze będzie również ich usunięcie z ziemi. Sadzenie kwiatów w donicach umożliwia nam też wyeksponowanie na rabacie mniejszych okazów takich jak krokusy czy szafirki. Donica postawiona na podwyższeniu zapewni im godne miejsce wśród wysokich kwiatów, które w przeciwnym razie zdominowałyby całą rabatę, zasłaniając niezbyt wysokie okazy.
Wybór doniczek i sadzenie
Rośliny, które źle znoszą nadmiar wilgoci posadźmy w donicach glinianych. Ziemia po podlaniu wysycha w nich szybciej niż w doniczkach plastikowych. Na nie zdecydujmy się, wybierając gatunki roślin, którym nie szkodzi nadmiar wilgoci. Jeżeli chcemy wybrać jeden gatunek donicy zdecydujmy się na te plastikowe, a gatunkom źle tolerującym nadmiar wilgoci zapewnijmy odpowiedni drenaż, usprawniający odprowadzanie wody. Jeżeli sadzimy rośliny z przeznaczeniem ich na balkony możemy wybrać donice ceramiczne lub prostokątne korytka, które pięknie będą wyglądały zawieszone na balustradzie. Zawieszona donica lepiej też będzie odprowadzała wodę. Nie zapomnijmy w dnie donicy zrobić otworów, umożliwiających odpływ wody. Kwiaty w donicach stojących powinniśmy umieścić na podwyższeniu. Ten zabieg nie tylko wyeksponuje ich piękno, ale ma też usprawnić przepływ wody i zapobiega przelaniu rośliny i jej uszkodzeniu. W donicy sadzimy cebule na głębokości 2 krotności ich wysokości. Doniczki powinny być tak głębokie, by pod spodem znalazła się jeszcze ok. 3 centymetrowa warstwa ziemi.
Decydując się na sadzenie kwiatów w donicach możemy je wyeksponować, gdy kwitną i przestawić kiedy nie są już tak reprezentatywne. Planując kwiatowe aranżacje z wykorzystaniem kwiatów cebulowych, zwróćmy uwagę na czas kwitnienia i wybierzmy rośliny kwitnące w różnych terminach, by stale nasze otoczenie wypełniały piękne kwiaty.