Salon powinien być przestrzenią, w której wszyscy domownicy będą czuli się dobrze. Jeżeli planujesz jego remont musisz dobrze zaplanować zmiany, które zamierzasz wprowadzić. Przemyślany projekt to podstawa nie tylko pięknego, ale przede wszystkim funkcjonalnego salonu, który będzie ozdobą naszego domu przez wiele długich lat.
Remont salonu – od czego zacząć?
Przede wszystkim musisz rozplanować przestrzeń w salonie. Podzielenie stref salonu to bardzo ważny etap projektowania wnętrz. Jeżeli planujesz otwarty salon, połączony z aneksem kuchennem to oprócz strefy wypoczynkowej musisz wyznaczyć również przestrzeń jadalną. Być może planujesz również w salonie umieścić część biurową. Wszystko zależy od funkcji jakie ma pełnić ten pokój i w zależności od potrzeb sprawdzą się różne rozwiązania. Podziały strefy kuchennej i salonu możesz oddzielić np. wyspą. Jako pierwszą fazę remontu tak naprawdę można uznać planowanie i tu zdecydowanie nie należy się spieszyć. Pośpiech jest złym doradcą. Jeżeli planujesz wyburzanie lub przesuwanie ścian to też daj sobie czas na przemyślenie tych zmian. Później nie będzie odwrotu od tych decyzji.
Kolejność prac remontowych
Musisz się przygotować na fakt, że w pierwszych tygodniach remontu trudno uchwycić zauważalne zmiany i jedyne co będziesz dostrzegać to chaos i brud. Musisz uzbroić się cierpliwość. Jeżeli planujemy remont generalny i całkowitą zmianę przestrzeni i w grę wchodzi wyburzanie i przesuwanie ścian to musi się to odbyć na samym początku remontu. Kolejnym etapem prac remontowych jest rozplanowanie i położenie instalacji elektrycznej. To ważny moment i powinniśmy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych już na etapie planowania zmian. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy w trakcie remontu lub co gorsza po jego zakończeniu zorientujesz się, że dodatkowy kontakt za kanapą przydałby się do podłączenia lampy czy ładowarki do laptopa. Wymiana podłóg to kolejny etap prac remontowych. Po wymianie podłóg czeka nas jeszcze malowanie ścian i ostatnie wykończenia jak montaż listw przypodłogowych, włączników itp. Ostatni etap to wysprzątanie mieszkania po którym następuje najprzyjemniejszy moment, pozwalający wreszcie w pełni dostrzec metamorfozę naszego wnętrza, czyli meblowanie.
Architekt wnętrz – warto korzystać z jego usług?
Jeżeli nie czujesz się dobrze w aranżacji wnętrz, nie masz pomysły na to jak powinien wyglądać Twój salon lub boisz się, że wybrane przez Ciebie meble i kolory ścian nie bedą współgrały, wtedy warto rozważyć zatrudnienie architekta. Weźmie on pod uwagę zarówno Twoje potrzeby jak i finansowe możliwości, pomoże też zwizualizować Ci wygląd Twojego salonu po zmianach. Wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt usługi oraz to, że należy trzymać rękę na pulsie i kontrolować pracę architekta. Niektóre rozwiązania, które świetnie wyglądają w katalogach nie sprawdzą się w każdym domu. Jeżeli masz małe dzieci, które lubią przenosić swoje artystyczne wizje na ściany, zrezygnuj z białych kuchennych frontów. Drewniany blat wymagający konserwacji też należy dobrze przemyśleć. Jeżeli nie lubisz sprzątać to czy na pewno chcesz mieć jasne powierzchnie na których będzie widać każdą plamę? To wszystko należy przemyśleć przed realizacją projektu, by później oszczędzić sobie nerwów i nie żałować podjętych decyzji.
W zależności od stylu wnętrz, który jest Ci najbliższy zdecyduj się na salon w stylu klasycznym, rustykalnym, może skandynawskim, który ostatnio króluje w trendach wnętrzarskich. Oglądaj inspirację i staraj się nie mieszać styli, by nie wprowadzać do Twojego wnętrza chaosu. Jeżeli postawisz na neutralne kolory podłóg i ścian łatwiej Ci będzie zmieniać charakter wnętrza z pomocą dodatków.