Drzewa owocowe we własnym ogrodzie – co warto wiedzieć przed założeniem sadu?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy. Ten zdrowy trend popycha nas do poszukiwania zdrowych alternatyw dla sklepowej żywności, dlatego też coraz chętniej skłaniamy się ku naturze i własnym uprawom. Jeżeli przydomowy sad jest Twoim marzeniem – sprawdź jak je spełnić. To
możliwe nawet jeśli dysponujesz małym kawałkiem ziemi. Ciągły rozwój sadownictwa sprawia, że uprawa niektórych drzewek owocowych uda się nawet na tarasie w donicy. Zakładamy jednak, że dysponujesz większym kawałkiem ziemi, który chcesz przeznaczyć pod sad.

Przygotowanie gleby pod sad

drzewka-owocowe

Od odpowiedniego przygotowania ziemi pod uprawę nie tylko zależą późniejsze plony. Ten pierwszy etap jest o tyle ważny, iż warunkuje lub przekreśla możliwość przyjęcia się posadzonych drzewek owocowych. Jak przygotować odpowiednio glebę pod sad? Kilka miesięcy przed posadzeniem drzewek, regularnie pozbywaj się chwastów i przekopuj ziemię. Warto też sięgnąć po nawóz. Wybór preparatu najlepiej skonsultować z doświadczonym ogrodnikiem. Pomoże on dobrać produkt odpowiedni do właściwości i potrzeb gleby w Twoim przydomowym ogrodzie. Pamiętaj, że lepiej poczekać z założeniem sadu do następnego roku, niż posadzić drzewka bez uprzedniej dbałości o zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu.

Kryteria wyboru drzew owocowych

Wybór drzew to decyzja na lata, dlatego musi być przemyślany, dostosowany do rodzaju gleby, wielkości działki i potrzeb. Jeżeli mamy mały ogród i chcemy szybko zebrać pierwsze plony zdecydujmy się na drzewka wcześnie wchodzące w okres owocowania. Te niskie owocują już po ok. 3-4 latach od posadzenia, na wyższe trzeba czekać 5-6 lat. Zdecydujmy się na kilka rodzajów drzew o różnym okresie owocowania, by prze cały sezon mieć dostęp do świeżych owoców. Nie kierujmy się przy wyborze jedynie smakiem, ale przede wszystkim odpornością poszczególnych odmian drzewek na mrozy i choroby. Wiele drzew rosnących w sadach produkcyjnych nie nadaje
się do przeniesienia na przydomowy grunt. Wiele z nich, by nie chorowało wymaga regularnych chemicznych oprysków, co w domowych warunkach jest nie tylko pracochłonne, ale kłóci się z ideą zdrowych owoców.

Jak i kiedy sadzić drzewa owocowe?

Wydaje się, że posadzenie sadzonek owocowych to nic trudnego. Jednak warto przy tym przestrzegać kilku zasad, by zapewnić im zdrowy i optymalny wzrost. Wybór miejsca, w którym zamierzamy posadzić nasze drzewka musi być podyktowany rodzajem gleby, stopniem nasłonecznienia czy wahaniem temperatur gruntu. Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew owocowych, zdążą ukorzenić się przed zimą, a wiosną przejdą już w fazę wzrostu. Wiosną należy posadzić drzewa, które są mniej odporne na mrozy takie jak brzoskwinie czy czereśnie.

Planowanie odległości między drzewkami

Wysoko rosnące drzewa owocowe powinno się sadzić zachowując dystans ok. 4 metrów od siebie. Jeżeli w Twoich planach jest założenie dużego sadu, nie zapomnij o wyznaczeniu rzędów między drzewami, umożliwiających swobodne przejście. Najniższe drzewa na które najczęściej decydujemy się w mniejszych, przydomowych ogrodach, powinniśmy sadzić w odległości minimum 2 metrów od siebie. Owoce zrywane prosto z drzewa są najpyszniejsze. Zdrowe, pachnące, dojrzałe okazy nie umywają się do swoich sklepowych sióstr, które by dobrze się przechowywały są zrywane niedojrzałe i poddawane chemicznym opryskom. Nawet w ogródku o skromnych rozmiarach uda
się zaplanować kilka drzew owocowych. Warto zgłębić ten temat i może zdecydować się na posadzenie kilku drzew na własnym podwórku, teraz jest na to najlepszy czas.

Leave a Reply