03Ogrodzenie przed naszym domem jest jego wizytówką. Nawet najpiękniejszy budynek przed którym będzie stał zaniedbany płot straci swój urok. Drewniane ogrodzenie to rozwiązanie ponadczasowe, stosowane od pokoleń do grodzenia posesji i słusznie doceniane za swoją uniwersalność. Drewniany płot będzie pasowało do budynków zbudowanych w różnych stylach. Do żadnego ze styli nie będzie jednak pasowało ogrodzenie zaniedbane. Drewniany płot, na którym widać upływ czasu możemy wybaczyć i nawet docenić jego wygląd, jeżeli podziwiamy go w skansenie, gdzie będzie częścią ekspozycji ukazującej stare, wiejskie budownictwo.
Co jaki czas odświeżać drewniane ogrodzenia?
Płot drewniany to dość tania opcja na tle innych ogrodzeniowych rozwiązań. Jeżeli zdecydujemy się na jego montaż musimy być świadomi, co niesie za sobą ta decyzja. Drewniany płot wymaga dużo uwagi, specjalnej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Odpowiednie zabezpieczenie drewna da nam gwarancję jego długiej żywotności. Jak często przeprowadzać konserwacje drewnianego ogrodzenia? Najlepiej robić to raz w roku, ale jeżeli nie mamy czasu zróbmy to przynajmniej co dwa sezony. Renowację najlepiej przeprowadzać wiosną, kiedy po zimowych miesiącach najlepiej widać jakie zniszczenia wywołały na naszym ogrodzeniu mróz i wilgoć. Każdy z nas wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Przy drewnianym płocie również obowiązuje ta zasada. Zwróćmy uwagę, że powłoki chroniące nasze ogrodzenia mają określone terminy gwarancji ochrony i nie należy ich przekraczać.
Renowacja drewnianego ogrodzenia
Renowację drewnianego ogrodzenia musimy rozpocząć od dokładnej oceny stanu płotu, starannego przeglądu desek i pokrywającej je powłoki. Jeżeli podczas oceny stanu desek zauważyłeś, że na przęsłach pojawił się mech, musisz się z nim rozprawić w pierwszej kolejności z pomocą specjalnych środków. Pamiętaj, że nie możesz ścierać go na sucho. Podczas usuwania mchu wzbijają się zarodniki, których wdychanie jest szkodliwe. Wnikająca w strukturę drewna wilgoć źle wpływa na jego stan, dlatego jeżeli zauważysz że farba jest popękana musisz ją usunąć i ponownie położyć impregnat. W usunięciu starej farby pomoże papier ścierny lub dla ułatwienia możesz skorzystać ze szlifierki. Powstałe po szlifowaniu zanieczyszczenia musimy omieść szczotką o twardym włosiu, by na drewnie nie pozostał pył. Wygładzanie drewna sprawi, że ochronna powłoka, którą położymy dłużej zachowa swój wygląd i ochronne właściwości. Najbardziej zniszczone elementy drewna należy wymienić. W takim wypadku warto rozważyć położenie koloru, by wymienione deski nie wyróżniały się na tle innych.
Impregnat – czym kierować się przy wyborze?
Dobrej jakości impregnat do drewna powinien być wodoodporny i zapewniać ochronę przed grzybami i szkodnikami, niszczącymi drewno. Wybór też powinniśmy uzależnić od efektu finalnego jaki chcemy uzyskać. W zależności czy zależy nam na wykończeniu matowym desek, czy też stawiamy na połysk musimy wybrać specjalnie dopasowany do naszych potrzeb preparat. Jeżeli na drewnie zaobserwowaliśmy szarawy nalot to znak, że zostało ono zainfekowane przez grzyby, wówczas do zwalczania pleśni i by zapobiec powstawania nowych zdecyduj się na specjalnie dobrany do problemu impregnat techniczny.
Decydując się na płot drewniany musimy wiedzieć, że bierzemy na siebie odpowiedzialność dbania o drewno, by ogrodzenie było ozdobą naszego domu i służyło nam przez wiele lat. Niszczenie drewna po wielu latach to naturalny proces, ale naszym zadaniem jest wydłużenie jego żywotności.